×
Wycieczka do Planetarium

Wycieczka do Planetarium

Opublikowano: 19-06-2023

06 czerwca klasy Ic i IIf wzięły udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Obiekt ten powstał w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Obok kompleksu stanęła również wieża widokowa.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami związanymi z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Na przykład przeżyliśmy trzęsienie Ziemi, stanęliśmy tuż przy prawdziwej błyskawicy, doznaliśmy różnych temperatur przy różnej wilgotności.
Następnie wzięliśmy udział w magicznej podróży dzięki nowemu systemowi projekcyjnemu, który pozwala na wyświetlenie na 23-metrowym, sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd. Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie. Podczas drugiej zobaczyliśmy film o tym, jak człowiek przez wieki spoglądał w niebo i jak gwiazdy inspirowały badaczy takich jak Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler. Prawa Keplera całe stulecia po śmierci ich autora pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu.
Dzięki nim możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego. Pokaz prezentuje, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienia animacji i jasnych objaśnień.

Skip to content