×
Certyfikat "Szkoła otwarta na wielokulturowość"

T1 szkołą wielokulturową

Opublikowano: 01-02-2023

W ubiegłym semestrze nasza szkoła brała udział w konkursie „Szkoła otwarta na wielokulturowość XXV edycja”. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców udało nam się wykonać następujące zadania:

  1. Przeprowadzenie pogadanki z dziećmi nt. różnych kultur wraz z nauką podstawowych zwrotów w różnych językach – podczas zajęć wychowawczych. Na korytarzu szkoły pojawiły się również słowniki wielokulturowe z podstawowymi zwrotami po angielsku, francusku, włosku, niemiecku, ukraińsku.
  2. Ogólnoszkolny konkurs dot. znajomości państw świata pt. „Co kraj to obyczaj” – był jedną z imprez towarzyszących w Dniu Chłopaka.
  3. Wydarzenie pod tytułem „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” odbyło się w naszej szkole z okazji Dnia Chłopaka, ukraińskiego Święta Miłości, Wolności i Pokoju – Wielka Sofija oraz obchodów Europejskiego Dnia Języków – 30.09.
  4. Przewodnik po świecie” – prezentacje przygotowywane podczas zajęć informatyki.
  5. Przygotowanie albumu/przewodnika po kraju/ mieście/regionie – uczniowie klas graficznych przygotowali również przewodniki po Górnym Śląsku, które zostały wywieszone na gazetce, na korytarzu szkoły.
  6. Festiwal Piosenki Międzynarodowej przyjął u nas formę multimedialną. Każda klasa miała nagrać piosenkę w języku obcym w formie audio lub filmu.
  7. Opracowanie Tablicy Dobrego Wychowania – czyli wskazówek, jak się odnosić do obcokrajowców, na co zwracać uwagę, jak takie same zachowania są interpretowane w różnych kulturach.
  8. Przygotowanie szkolnej wystawy zdjęć/prac plastycznych obrazujących regionalne stroje różnych kultur.
  9. Udział w kursie „Praca z dzieckiem cudzoziemskim” (K. Maryjosz), prezentacja dla Rady Pedagogicznej.

W szkole pozostaną przewodniki po świecie i regionie, książka kucharska, Tablica Dobrego Wychowania oraz multimedia – filmy i zdjęcia. Myślimy o kolejnych tego typu konkursach, które bawiąc – uczą. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

Skip to content