Ogłoszenie pedagoga szkolnego
DRODZY UCZNIOWIE,
Dzisiaj kilka słów o emocjach, zdrowiu psychicznym… Minęło już sporo czasu od kiedy funkcjonujemy w sytuacji niecodziennej dla nas, z wieloma ograniczeniami, co powoduje u wielu z nas trudności natury emocjonalnej.
Kilka myśli na ten trudny czas, które być może pomogą Ci go przetrwać:
1. NIE BÓJ SIĘ BUDOWAĆ GŁĘBOKICH RELACJI Z INNYMI.
Człowiek jest istotą stadną – potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Jak pokazują badania naukowców z Harvarda, które trwały prawie 75 lat, budowanie dobrych relacji z innymi, jest jednym z najważniejszych składników naszego szczęścia. Bez umiejętności budowania trwałych i głębokich relacji, nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwi.
Aby nauczyć się budować trwałe relacje z innymi, trzeba nauczyć się zaufania. A to właśnie z zaufaniem, wielu z nas ma największy problem. Wiąże się to z naszymi doświadczeniami, które w przeszłości pokazały, że ufając innym możemy zostać zranieni.
Jednak osoby o silnej psychice, potrafią obdarzać zaufaniem innych, bez względu na to, ile razy już się sparzyły. Chodzi o to, że nie przenoszą doświadczeń z nieudanych związków, do związków, które dopiero tworzą. To wyjątkowa umiejętność, która może ułatwić nam budowanie głębszych relacji.
Mamy również problem z zaufaniem do samych siebie. Jeżeli nie rozwijamy w sobie tej umiejętności, nie możemy się dziwić, że nie potrafimy ufać innym. Zanim obdarzysz kogoś innego zaufaniem, musisz zaufać sobie. Nie potrafimy ufać sobie, bo coraz mniej uwagi poświęcamy na poznawanie samych siebie. Nie dbamy o poznanie własnej psychiki. Jesteśmy coraz mniej autorefleksyjni. Nie dbamy o samoświadomość. Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się relacjami z innymi, powinniśmy zadbać również o siebie.
2. DBAJ O WŁASNY ROZWÓJ.
Jeżeli nie dbamy o własny rozwój, zaczyna coraz więcej nam umykać. Żyjemy w sposób płytki, a w naszym życiu brakuje skupienia na rzeczach ważnych. Nie potrafimy szczerze myśleć o swoich potrzebach i pragnieniach. Często spychamy je w dalekie zakamarki naszej psychiki.
Jednak w trudniejszych chwilach, takie nagromadzone pragnienia, potrafią dać nam nieźle w kość. Jeżeli nie zaczniemy troszczyć się o samych siebie, będziemy mieli coraz mniej energii do pomagania innym. To błędne koło, które zna doskonale wielu z nas.
Bez skupienia się na własnym rozwoju i zgłębianiu własnej psychiki, trudno nam będzie budować trwałe i głębokie relacje nawet z osobą nam najbliższą. Nasze związki potrzebują intymności. A prawdziwa intymność, pojawia się dopiero w momencie zbudowania głębokiej relacji. Zacznijmy więc myśleć trochę o sobie i wzmacniajmy własną samoświadomość. To wzmocni naszą siłę psychiczną i poprawi nasze relacje z innymi.
3. BĄDŹ ELASTYCZNY I NIE BÓJ SIĘ ZMIAN.
Zmiany przerażają chyba nas wszystkich. Jednak osoby o silnej psychice, zupełnie inaczej do nich podchodzą. Akceptują oni to, że zmiany są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Zamiast walczyć o utrzymanie stabilności, starają się płynąć z falą.
Osoby o silnej psychice nie boją się patrzeć w przyszłość. Ufają sobie, wierzą we własne możliwości oraz czują, że mogą liczyć na swoich bliskich. Nie boją się więc podejmować trudnych decyzji i wiedzą, że nawet kiedy popełnią błąd, mogą liczyć na wsparcie.
Siła psychiczna związana jest z umiejętnością szukania właściwego balansu między tym co jest w naszym zasięgu, a tym na co nie mamy wpływu.
WNIOSKI
Zastanów się nad momentem życia, w którym się znajdujesz obecnie. Nad którą z tych rzeczy, musisz teraz popracować? Czy jesteś na etapie budowania zaufania do siebie, czy do innych? Czy potrafisz być elastyczny w działaniu i nie boisz się zmian? Zastanów się nad tym i skup się na pierwszym kroku, który może Ci pomóc wzmocnić swoją siłę psychiczną.
I pamiętaj „nie jesteś błędem do naprawienia, ale cudem do odkrycia ” –akceptacja swoich emocji, swojego stanu to początek drogi do poprawy swojego życia
Pozdrawiamy
Sabina Chyła i Waldemar Jokel
pedagodzy Technikum nr 1
Jeśli masz ochotę porozmawiać – jesteśmy do dyspozycji na Microsoft Teams, e-dzienniku, a także osobiście w gabinecie pedagoga szkoły na parterze.
Zachęcamy do obejrzenia ciekawego wykładu p. Katarzyny Sawickiej:
wykorzystano materiał ze strony: