×
Dzień Pszczoły w T1

Dzień Pszczoły w T1

Opublikowano: 23-05-2022

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…” Karol Darwin
Czy w kontekście słów Darwina można przecenić rolę tych niepozornych zwierząt? Przeciętny człowiek myśli o pszczołach w kontekście pszczoły miodnej, zapominając, że tylko w Polsce żyje aż 474 gatunków pszczół! W przeważającej części są to dzicy zapylacze, czyli owady, które mają ogromne znaczenie dla bioróżnorodności flory danego terenu. Są niezastąpionymi zapylaczami, zarówno roślin pospolicie rosnących w środowisku, jak i wykorzystywanych gospodarczo przez człowieka. Uznaje się, że 1/3 ludzkiego pożywienia bezpośrednio zależy od owadów zapylających.
Właśnie dlatego 20. maja, w Światowym Dniu Pszczoły postanowiliśmy zorganizować wydarzenie edukacyjne na temat „Znaczenie pszczół i innych zapylaczy w przyrodzie i gospodarce człowieka”. W ramach tego wydarzenia klasy 2a, 2e oraz 3f uczestniczyły w prelekcji czynnego pszczelarza p. Konrada Pawlasa, który opowiedział nam o życiu pszczół i swojej pasji. Mieliśmy też okazję zobaczyć profesjonalny strój pszczelarza, ul tradycyjny i zimowy, ramki z woskowymi plastrami, a także wygryzające się z komórek jednego z nich młode pszczoły. Miłym przerywnikiem prelekcji był pokaz wykonania oraz degustacja ciasteczek „uli pełnych miodu”, który przygotowała p. Magdalena Wróbel-Krakowczyk z Bartkiem z klasy 2e. Po prelekcji pszczelarza głos zabrała nasza szkolna pielęgniarka Adriana Bąk. Przedstawiła zasady udzielania pierwszej pomocy użądlonej osobie, uczulonej na jad pszczeli w taki sposób, by nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Na końcu zostały przeprowadzone warsztaty budowania domków – hoteli dla owadów przy zastosowaniu materiałów budowlanych i naturalnych. Na terenie szkoły umieszczono gazetki edukacyjne o roli pszczół i innych zapylaczy. Zaprezentowano także część prac uczniów zgłoszonych na konkurs plastyczno-fotograficzny „Wiosenni zapylacze”. Nasze świętowanie zakończyliśmy posianiem nasion roślin miododajnych na przyszkolnym terenie zieleni, który przygotował p. Dariusz Wiewióra, nasza szkolna „złota rączka”. Przy założonej kwietnej łące stanął pierwszy z domków dla owadów. Klasa 3B, pod kierunkiem p. Katarzyny Maryjosz przygotowała zakładki do książek o pszczelej tematyce, a także inne graficzne materiały. P. Luiza Peła na lekcje języka angielskiego przygotowała ciekawe materiały na temat życia pszczół. Społeczność szkolna miała też okazję włączyć się w świętowanie tego dnia ubierając się w pszczele barwy. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkoły jest bogatsza o wiedzę na temat zapylaczy, która przełoży się na działania by nigdy słowa Darwina nie stały się prorocze. Wszystkim „pracowitym Pszczółkom”, które przyczyniły się do zorganizowania szkolnego dnia pszczoły dziękuję.
Marzena Kowalczyk-Raczek

Skip to content