×
Ogólnopolski dzień walki z depresją

23 luty – Dzień Walki z Depresją

Opublikowano: 22-02-2023

Depresja to jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
Depresja – czy da się jej zapobiec?
Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. Obecnie uważa się, że nie ma pojedynczego czynnika odpowiedzialnego za powstanie depresji, ale że choroba ta uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie. Jest zdradliwa, łatwo ją pomylić z objawami innych chorób. Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z depresją. Warto pamiętać, że to nie chwilowy spadek nastroju, ale długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój.
Depresja coraz częściej dotyka także młodzież. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Jeśli objawy choroby utrzymują się ponad dwa tygodnie, należy poszukać pomocy – u lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej lub do innego pracownika opieki zdrowotnej. Depresję można wyleczyć za pomocą psychoterapii i/lub leków przeciwdepresyjnych.
Zdaniem ekspertów przyczyny choroby mogą być różne:

  • konkretne wydarzenia w życiu
  • strata kogoś lub czegoś ważnego
  • negatywne doświadczenia w dzieciństwie
  • choroba
  • przewlekły stres
  • czynniki społeczne – np. utrata lub brak wsparcia ze strony innych, izolacja, niedostatki natury społeczno-ekonomicznej
  • uwarunkowania genetyczne
  • cechy osobowości

Numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży:
116 111 – czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę

Plakat o depresji

Plakat o depresji – Czego nie mówić osobie z depresją?


Plakat o depresji

Plakat o depresji – Co mówić osobie z depresją?

Skip to content