×

Możliwości dla uczniów 1 lub 2 klasy technikum

Opublikowano: 01-10-2020

Future Leaders Exchange (FLEX)

Po wnikliwym procesie selekcji, uczniowie szkół średnich z 21 państw spędzają rok wymiany uczęszczając do amerykańskiej szkoły średniej i mieszkając z rodzinami goszczącymi, będącymi wolontariuszami. Finansowany przez Departament Stanu USA, Future Leaders Exchange (FLEX) Program promuje wspólne zrozumienie pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych i 21 krajów Europy, Eurazji i Azji Środkowej. Każdy finalista Programu FLEX mieszka z rodziną goszczącą dobrowolnie przyjmującą ucznia przez cały rok szkolny, aby lepiej poznać amerykańskie wartości, uczęszczać do szkoły średniej w USA i przybliżyć Amerykanom wiedzę o swoim ojczystym kraju. Uczestnicy wracają do domu zmotywowani i zainspirowani, żeby dzielić się swoimi nowymi doświadczeniami i pozytywnie wpływać na swój kraj i społeczność.
Alumni po programie FLEX dołączają do silnej międzynarodowej sieci wspieranej przez Program Alumnów FLEX, który oferuje wsparcie poprzez dotacje i rozwój zawodowy. Dziś, Alumni FLEX pracują we wszystkich sektorach, w tym w: sektorze rządowym, biznesie, non-profit, edukacji i dziennikarstwie. Program FLEX działa w Polsce od 2015 roku. Pierwsza grupa FLEX Polska wysłała 30 uczniów szkół średnich do różnych stanów Ameryki na rok szkolny 2016/17. W kolejnym roku szkolnym 2017/18, wysłaliśmy 31 uczniów, a od trzeciej edycji programu w roku szkolnym 2018/19 grupa FLEX-erów liczyła 43 finalistów. Na rok szkolny 2019/20, Program FLEX powitał kolejnych 43 finalistów.
FLEX powstał w 1992 roku jako program Eurasian Secondary School Initative w ramach FREEDOM Support Act. Były amerykański Senator, Bill Bradley, uważał, że najlepszym sposobem na zapewnienie długotrwałego pokoju i zrozumienia pomiędzy USA a państwami eurazjatyckimi jest umożliwienie młodym ludziom poznania Stanów Zjednoczonych i Amerykanów z pierwszej ręki.
Od 1993 roku, FLEX zapewnił stypendia dla ponad 27,000 uczniów szkół średnich z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Estonii, Gruzji, Grecji, Węgier, Kazahstanu, Kirgistanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Mongolii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
FLEX posłużył jako model dla programu Kennedy-LugarYouth Exchange (YES), który rozpoczął działalność w 2003 roku oraz dla programu American-Serbia and Montenegro YouthLeadership Exchange (A-SMYLE) od 2005 roku. Uczniowie z Serbii i Czarnogóry uczestniczyli w programie A-SMYLE w latach 2005-2015, a teraz są częścią FLEX-a.
Do partnerów należą: American Civics Center and Mobility International USA.

Kryteria rekrutacyjne na rok 2021-22
Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi programów finansowanych przez Rząd USA mających na celu promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia, zasady uczestnictwa w programie FLEX są ściśle określone. Rekrutacja uczestników do programu FLEX oparta jest o kryteria merytoryczne, bezpłatna oraz otwarta dla wszystkich spełniających poniższe kryteria.

Obywatelstwo
Osoba aplikująca powinna posiadać obywatelstwo polskie. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo: polskie oraz amerykańskie nie mogą brać udziału w Programie FLEX.

Wiek
Osoba aplikująca powinna być urodzona między 15 lipca 2003 a 15 lipca 2006 roku (osoby niepełnosprawne: 15 lutego 2003-15 lipca 2006).

Szkoła
Osoba aplikująca powinna być uczniem 1 lub 2 klasy liceum/technikum.

Znajomość j. angielskiego
Osoba aplikująca powinna znać język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym. Znajomość języka zostanie sprawdzona testem ELTiS.

Wyniki w nauce
Osoba aplikująca powinna uzyskiwać minimum dobre wyniki w nauce.

Wiza
Osoba aplikująca powinna spełniać wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1.

Skip to content